Newsletter

Chcesz otrzymywać najświeższe informacje dotyczące naszej oferty, dodaj swój adres e-mail do naszego newslettera

facebook

Typy pomp i sposoby pozyskiwania energii

Pompy ciepła dzielimy w zależności od tego z jakiego źródła pozyskują ciepło.

Dzielimy je na:

wykorzystujące ciepło z powietrza,


wykorzystujące ciepło wód gruntowych

wykorzystujące ciepło gruntuZasada działania poszczególnych układów:Układ z wykorzystaniem powietrza

Pompa ciepła powietrze-woda Daikin Altherma wykorzystuje odnawialne źródło energii. W rzeczywistoći pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego. System zawiera zamknięty obieg czynnika chłodniczego. Cykl termodynamiczny odbywa się poprzez odparowanie, skraplanie, sprężanie i rozprężanie. Pompa ciepła "pompuje" ciepło z niższego do wyższego poziomu temperaturowego. Następnie jest ono przekazywane do systemu dystrybucji wody (ogrzewanie podłogowe, grzejniki niskotemperaturowe i/lub klimakonwektory w niskotemperaturowych systemach grzewczych, lub do grzejników wysokotemperaturowych w wysokotemperaturowych systemach grzewczych) w domu poprzez wymiennik ciepła.
powietrze
W zależności od modelu i waunków, pompa ciepła powietrze woda Daikin Altherma dostarcza około 3 kWh ciepła z każdej kWh pobranej energii elektrycznej.
vaillant To oznacza że około 2/3 wymaganego ciepła jest za darmo!

Producentem specjalizującym się w tego typu rozwiązaniach jest Daikin


                                          Układ z wykorzystaniem ciepła z wód gruntowych

solanka

Jeżeli działka i układ geologiczny na to pozwalają, można efektywnie wykorzystać energię zgromadzoną w wodzie gruntowej dzięki układowi studni czerpalnej i chłonnej. Kolektor pionowy lub sonda gruntowa wymagają odwiertu o głębokości do 100 metrów. Tego typu kolektor nadaje się szczególnie do zastosowania na niewielkich działkach. Woda gruntowa to najbardziej wydajne źródło energii. Dzięki stałej temperaturze przez cały rok – od 8 do 10° C – można osiągnąć najwyższą moc w porównaniu z innymi instalacjami. Dla zastosowania tego rozwiązania konieczne jest wiercenie studni czerpalnej i studni zrzutowej, aby doprowadzić wodę gruntową do pompy ciepła i po odzyskaniu energii odprowadzić z powrotem.


                                                                      Tego typu rozwiązania proponuje Vaillant

Układ z wykorzystaniem ciepła gruntu

Sonda gruntowaKolektor gruntowy poziomy
sondapoziom
Wprowadzona pionowo w grunt sonda zajmuje wyjątkowo mało miejsca.Doskonale nadaje się do stosowania przy pobieraniu ciepła z działki o małej powierzchni.Wymaga ona odwiertu conajmniej 100m w głąb.
 
 
Kolektor gruntowy o niewielkich wymiarach jest zakopywany na głębokości ok. 1,5 m. W gruncie trzeba zakopać rury o dużej powierzchni, dlatego ta metoda jest zalecana przede wszystkim dla nowo budowanych domów, usytuowanych na wystarczająco dużej działce.
powrót do działu: Pompy ciepła
© 2008 MMKlima Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja: CREATORIA